Życie jest talentem powierzonym nam, abyśmy go przemieniali i pomnażali, czyniąc z niego dar dla innych. Jan Paweł II 

WYPRAWA DO IZRAELA

CEL WYPRAWY

Realizując zadania statutowe jakimi są aktywizacja intelektualna i społeczna seniorów a także upowszechnianie kultury fizycznej, turystyki i sportu, Fundacja WIEM I UMIEM włączyła się w organizację międzypokoleniowej wyprawy do Izraela. Jej uczestnikami są studenci Gdańskiej Akademii Dojrzałości, innych uniwersytetów III wieku oraz zaprzyjaźnieni seniorzy, animatorzy i wolontariusze. Celem wyprawy jest inspiracja do rozwoju osobistego osób dojrzałych poprzez przeżycie kontaktu z perłami światowego dziedzictwa kulturalnego na Bliskim Wschodzie.  

RAMOWY PROGRAM

Z Gdańska 19 kwietnia wyruszamy wynajętym autokarem do Warszawy (szczegółowe informacje otrzymają zainteresowani). Z Warszawy samolotem do Tel Avivu. W Izraelu nocować będziemy w hotelach trzygwiazdkowych w pokojach dwuosobowych z łazienkami (2 noce w Nazarecie, 5 nocy w Betlejem).

Po Izraelu poruszać się będziemy własnym autokarem. W ramach wyprawy przewidujemy odwiedzenie następujących miejsc: 

 • Góra Ośmiu Błogosławieństw 
 • miejsce rozmnożenia chleba i ryb 
 • dom św. Piotra 
 • rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim 
 • Nazaret - rodzinne miasto Chrystusa 
 • Kana Galilejska - miejsce przemienienia wody w wino (mozliwość zakupu                  atrakcyjnych pamiątek!) 
 • Góra Karmel 
 • Betlejem - miejsce narodzenia Chrystusa
 • Jerozolima a w niej Wieczernik, kościół Zaśnięcia Matki Bożej, Sadzawka                    Betezda, Droga Krzyżowa, miejsce zaparcia się św. Piotra, Góra Oliwna, Golgota,        Bazylika Grobu Bożego, Sanktuarium Wniebowstąpienia, Mur Płaczu
 • Betania i miejsce wskrzeszenia Łazarza 
 • Jerycho a tam sykomora Zacheusza 
 • panorama: Góra Kuszenia 
 • miejsce chrztu Jezusa nad Jordanem 
 • Morze Martwe: możliwość kąpieli w wyjątkowym miejscu gdzie ciało się nie                zanurza a błoto leczy 
 • Yad Vashem

26 kwietnia powrót samolotem do Warszawy i podróż autokarem do Gdańska. 
 
INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Paszport : musi być ważny co najmniej przez 6 m-cy od daty przylotu, czyli najlepiej do 30.10.2017 r. W paszportach nie może być stempli przekroczenia granicy z Syrią, Libanem, Irakiem i Libią. Gdyby były, należy wymienić paszport.

Co zabrać:
Nastawiamy się na temperatury 25-35 stopni C. Zasadniczo powinna być już stabilna słoneczna pogoda, zatem zabieramy lekkie ubrania, cieplejsze wdzianko z długimi rękawami może się przydać rankiem i wieczorem, ewentualnie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto jednak pamiętać, że mogą się jeszcze zdarzyć niespodzianki pogodowe w postaci deszczu, warto więc zabrać pelerynę przeciwdeszczową (parasolki się nie sprawdzają). Obuwie: najlepiej sandały i zmienne buty typu adidas. Przydadzą się ciemne okulary, kostium kąpielowy (Morze Martwe), krem z filtrem, lekkie nakrycie głowy. Pamiętamy, że każdego dnia nawiedzamy miejsca święte, w których obowiązuje odpowiedni strój: mężczyźni: długie spodnie (co najmniej do pół łydki), zakryte ramiona, kobiety spódnice bądź sukienki zdecydowanie zakrywające kolana, bądź długie spodnie, bluzki zakrywające ramiona i dekolty. Pomocne są szerokie chusty lub szale, z których w razie potrzeby można zrobić spódnicę lub zakryć ramiona czy dekolt.

Waluta:
Walutą izraelską są szekle (skrót: NIS). Obecny przelicznik 1USD = 3,7 NIS. Nie trzeba jednak brać ze sobą szekli, ponieważ prawie wszędzie można płacić dolarami, praktycznie jest mieć drobniejsze nominały. Drobne kwoty w szeklach przydają się w zasadzie jedynie jako opłaty za wejście do toalet (niektóre są płatne 2 NIS), można je uzyskać wymieniając dolary w recepcji bądź przy okazji zakupów.

Bagaż:
Bagaż może się składać z 2 sztuk: bagażu zasadniczego (23 kg) i bagażu podręcznego (8 kg). Bagaż główny wymiary: suma wysokości, szerokości i długości nie powinna przekraczać 158 cm. Bagaż podręczny wymiary 54 x 25 x 45 cm

KALENDARZ WPŁAT

 1. do 31.10.2016 - 600 zł.
 2. do 15.01.2017 - 650 zł.
uwaga: powyższe zaliczki w złotówkach nie podlegają zwrotowi!
 1. kilka dni przed odlotem (opłaty lotniskowe) - ok. 100 PLN (równowartość 25$)
 2. po przyjeździe do Izraela - po 610 $ (dolarów)

Wpłat złotówkowych mozna dokonywać na konto 
Fundacja WIEM I UMIEM 60 1240 1242 1111 0010 4408 0052 z podaniem imienia i nazwiska i dopiskiem "Jerozolima" lub gotówkowo podczas spotkań Gdańskiej Akademii Dojrzałości 01.10, 22.10, 12.11, 19.11, 26.11, 03.12, 10.12 w ZSO nr 2 im. S. Banacha ul. Wodnika 57. Początki 09:00.
Jesteś zainteresowany, masz pytanie? - prosimy o kontakt:
Ważne: wypełnij pola oznaczone *
Kreator stron internetowych - strona bez programowania